latin amerikan haber yorum

Raul Castro: Devrimi riske etmeden yenilenmeye devam çağrısında bulundu

Posted by lahy 18/04/2011

Havana, 17 Nisan (Prensa Latina) Küba Komünist Partisi ikinci sekreteri Raul Castro, Cumartesi günü yaptığı konuşmasında devrimin sürekliliğini garanti altına almak için parti liderliğini ve hükümette sistematik bir gençleştirme yapılması çağrısında bulundu.

Partinin 6. Kongresinin açılış gününde, kongreye, Merkez Komitesi’nin raporunu sunarken, Raul önemli pozisyonları devralmak için iyi donanımlı kadroların sayısının arttırılmasına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Küba devlet başkanı, bu sistematik gençleştirme operasyonunun en alt pozisyonlardan, Kongre tarafından seçilen Devlet Konseyleri’nin ve Bakanlara da başkanlık eden Parti birinci sekreterini de içerecek şekilde ülkenin en üst pozisyonlarını da kapsaması gerektiğini vurguladı.

Raul, bununla birlikte, bu şartlar altında mümkün ve gerekli olduğunu düşündüğü devlet aygıtındaki yöneticilik süresinin 2 sefer 5 yıllık hizmet dönemiyle sınırlandırılmasına dair karar tasarısını da kongrenin onayına sundu.

Konuşmasında bugünkü durumun devrimin önceki dönemlerinden farklı olduğunu belirtirken, öncesinde devrimci sürecin rayına tam oturmamış olduğunu ve devrimin sürekli olarak bir tehdit ve kışkırtma ile karşı karşıya olduğunu aktardı.

Raul Castro, ülkedeki kurumsallığın güçlendirilmesini sağlayacak olan gençleştirme politikasının aynı zamanda Küba’da sosyalizmin sürekliliğinin en büyük garantörü olduğunu belirtti.

Raul, Parti tüzüğü gereğince 2 kongre arası yapılması gereken PCC Ulusal Konferansı’nın Ocak 2012’nin sonunda yapılacağı bilgisini verdi.

Parti Ulusal Konferansı, kongrede karar altına alınan konulardaki ilerlemeyi ve
gerçekleşmeyi gözden geçirdiği gibi, partinin fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesi amacıyla bazı kararlar alan ve fikirler geliştiren bir organdır.

Raúl Castro: Küba ekonomisinde ‘doğaçlama’ hali son bulmalı

Havana, (Prensa Latina) Küba Komünist Partisi (PCC) ikinci sekreteri ve Küba devlet başkanı Raul Castro, Cumartesi günü ulusal ekonominin düzenlenmesinde doğaçlama ve aceleci tarzın son bulması gerektiğini söyledi.

Kongre 997 delegenin katılımıyla 16 ila 19 Nisan arasında Havana Konferans Merkezi’nde toplanıyor.

PCC 6. Kongresi’nin Merkez Raporu’nu sunan Castro, daha iyi sonuçlar elde etmek ve maliyetleri kısmak için akılcılık ihtiyacına değinirken, “ülke kazandığından fazlasını harcayamaz,” diye konuştu.

Raúl Castro, şu anda merkezileşmiş bir ekonomik sistemden adem-i merkeziyetçi bir ekonomiye geçişe ihtiyaç duyduklarını söylerken, bu geçişte kamu kurum ve şirketlerinin rolünü tartıştı.

Castro, sürekli yukarıdan karar bekleme ve insiyatiften ve riskten kaçınma tavrını eleştirdi. “Bu atalet ruhunu söküp atmalıyız”, diyen Castro, sorumluluklarin dağıtılmasıyla ilgili tarafların acilen harekete geçmesini tavsiye etti.

Raúl Castro ayrıca gereksiz toplantılardan kaçınma ve ülke çapında görülen bürokratizm emarelerini yok etme çağrısında bulundu.

Küba’nın sorunlarını çözmenin zorluklarına da değinen PCC ikinci sekreteri, “halkta gerçek dışı beklentiler yaratmamalıyız” uyarısı yaptı. Sekreter, bu noktada, Parti ve Devrimin İktisadi ve Toplumsal Siyaset İlkeleri Taslağı’nın hayata geçirilmesinin en az beş yıl alacağının altını çizdi.

Raúl Castro, “başta önder kadrolar olmak üzere siyasi duyarlılıkları ve disiplini artırmalı, kuralların bozulmasını kabul etmemeliyiz,” diye konuştu.

“Bu Kongre’de alacağımız kararlar, geçmiş kongrelerde kabul edilen ama uygulanmayan kararlarla aynı kaderi paylaşmamalı.”

PCC ikinci sekreteri, 6. Kongre’nin aslında aylar önce başladığını, Aralık’tan 28 Şubat’a kadar Parti ve Devrimin İktisadi ve Toplumsal Siyaset İlkeleri Taslağı’nın 163 bin toplantıda, 8,913,838 vatandaşın katılımıyla tartışıldığını da hatırlattı.

Raúl Castro, “bu süreç Parti’nin halkla şeffaf iletişim kurmada, özellikle de ülkenin ekonomik ve sosyal modelinin temel özellikleri konusunda bir ulusal ortaklık yaratma çabasında yeteneğini kanıtlamıştır,” diye konuştu.

“Bu danışma sürecinin üstün niteliği, taslağın yüzde 68’i parti üyeleri ve halktan gelen öneriler doğrultusunda yeniden yazılmasıyla ortaya çıkmıştır.”

Raúl Castro, taslakta değişiklik yapma yönünde gelen önerileri de özetlerden, bunların başta toplumsal politikalara dair olduğunu, bunu makroekonomik politikalar, ayrıca inşaat, iskan, su kaynakları ve ulaşım konularında önerilerin izlediğini ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: