latin amerikan haber yorum

Eski gerilla Bogota belediye başkanı oldu

Posted by lahy 01/11/2011

Kolombiya’da yapılan bölgesel ve yerel seçimler sonucunda başkent Bogota’da yarışı eski gerilla lideri Gustavo Petro kazandı.

Elli bir yaşındaki Petro seçim sürecinde sürdürdüğü “sıfır yolsuzluk” kampanyası sonucunda oyların %32’sini toplamayı başardı.

Başkentteki seçimde Devlet Başkanı Santos’un desteklediği aday Enrique Penalosa ise oyların yüzde %25’ini toplayarak yarışı ikinci sırada noktaladı.

Seçim sonucunu “barışın ve mutabakatın zaferi” olarak değerlendiren Gustavo Petro 1980’ler boyunca etkin olan M-19 isimli devrimci örgütün üyesiydi.

Petro bu dönemde ateşli silah bulundurmak suçundan 18 ay hapis yatmış, ardından aftan yararlanarak serbest kalmıştı.

Petro Gustavo 2006 yılında senatör görevindeyken siyasetçilerle sağcı çeteler arasındaki bağlantıları ifşa ederek yaklaşık 60 kişinin tutuklanmasını sağlamıştı.

Gustavo geçen yıl ise eski Bogota Belediye Başkanı Samuel Moreno’nun ihale yolsuzluklarını belgeleyerek, Moreno’nun yargılanmasına sebep olmuştu.

Uzmanlar Kolombiya’da Bogota belediye başkanlığının cumhurbaşkanlığı ardından en etkili siyasi makam olduğu görüşünde birleşiyorlar.

Bu arada kampanya sürecinin bir hayli gergin geçtiği ve 41 adayın hayatını kaybettiği seçimlerde, oylama sırasında ciddi bir sorun yaşanmadığı bildirildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: